Vali endale sobilik kindlustuskaitse vastavalt reisi pikkusele ja eesmärgile
Väga levinud viis reisikindlustuse ostmiseks on võtta vastu reisibüroo pakkumine sõlmida nende kaudu koos puhkusepaketi ostmisega ka reisikindlustus. Selline kindlustuse ostmine reisibüroost on mugav, kuid lepingut ei tasu kunagi sõlmida enne selle läbi lugemist – võib-olla ei vasta kindlustuskaitse sinu vajadustele või on teisel kindlustusandjal pakkuda veel lisakindlustuskaitseid.
Kuna reisibürood tegutsevad enamasti ühe konkreetse kindlustusseltsi müügiagendina, ei olegi neil võimalik kliendile rohkem valikuid pakkuda. Niisiis tuleb ise aktiivne olla ja vähemalt paari-kolme seltsi tingimusi võrrelda – seda saab enamasti teha koos kindlustusmakse arvutamisega seltside kodulehtedel.
Teine variant on kasutada kindlustusmaakleri abi. Kindlustusmaakler on kindlustusvahendaja, kes otsib kliendile välja vähemalt kolme erineva kindlustusseltsi pakkumised. Maakler soovitab ka tema hinnangul kliendi huvidele kõige paremini vastavat kindlustuspakkumuse varianti, kuid lõpliku valiku võid ise teha.
Reisikindlustus on kaasas osade krediitkaartidega. Kui omate krediitkaarti, siis kontrollige, kas sellga on ette nähtud ka kindlustuskaitse ja kui on, siis millistel tingimustel. Alati on võimalik juurde osta täiendavaid lisakindlustusi, mida krediitkaardikindlustus ei kata.
Mille poolest seltside tingimused erinevad?
Kindlasti pööra reisikindlustuse osaks oleva meditsiiniabi kindlustuse puhul tähelepanu kindlustussumma suurusele, mis peaks katma kindlustatute võimaliku haigestumise kulud välismaal. Mõnes seltsis võib näiteks Euroopa reisi puhul olla võimalik valida kindlustussumma alates 30 000 eurost kuni 150 000 euroni, teises aga on kindlustussummaks võimalik valida ka 300 000 eurot. Samuti peaks tingimustest vaatama, kas mingitele kuludele on kehtestatud eraldi limiit ja kui suur see on.
Kui ostad lisaks meditsiiniabikindlustusele ka reisitõrkekindlustuse, tasub hoolega lugeda, milliste sündmuste puhul selts reisi ärajäämise või katkemise puhul juba tehtud kulude eest hüvitist maksab. Näiteks võib ühe seltsi tingimustes olla lihtsalt kirjas, et reisitõrkekindlustus kehtib siis, kui ilmneb sündmus, mille tõttu kindlustatu ei saa planeeritud reisile minna või on sunnitud reisi katkestama. Teisel seltsil on aga need sündmused detailselt üles loetletud: näiteks kindlustatu või tema lähedase inimese haigestumine, õnnetusjuhtum, eluohtlik seisund, surm. Tähele tasub panna ka seda, kas tingimustes on mainitud lihtsalt haigestumist või ägedat haigestumist.
Eraldi tuleks tähelepanu pöörata, kas ja kuidas on kaetud terrorismi ja sõjaga kaasnevate reisitõrgete riskid.
Vali endale sobilik kindlustuskaitse vastavalt reisi pikkusele ja eesmärgile.
- Kui reisid Euroopas, võid kaaluda, kas vajad tingimata reisikindlustust või piisaks Euroopa Liidu ravikindlustuskaardist, mis haigekassas kindlustatuile on tasuta. Tuleks arvestada, et Euroopa Liidu ravikindlustuskaart annab küll õiguse vältimatule arstiabile välismaal, kuid seda asukohariigi seaduste järgi. Inimese enda kanda võivad jääda näiteks nii visiiditasu, ravimite ostmine, transpordikulud kui haiglapäeva tasu. Loe selle kohta lähemalt siit.
- Lisaks tavapärastele lisakindlustustele - nagu reisitõrke ja pagasikindlustus - pakutakse eriolukordade lisakindlustust, mis tagab kaitse ka sellisteks ootamatusteks nagu näiteks terrorism, streigid ja reisibüroo pankrot. Lisaks saab eriolukordade kindlustuse olemasolul tühistada reisi omal soovil, ükskõik mis põhjusel, teavitades kindlustusandjat hiljemalt 24 tundi enne reisi algust ning saades hüvitist 70% makstud kuludest. Kindlustusandja on eriolukordade kindlustusele kehtestanud ka teatavad lisatingimused, millega enne kindlustuse ostmist tuleks kindlasti tutvuda.
- Üha rohkem on reisil hakatud kasutama rendiautosid. Reisikindlustuse raames on võimalik valida lisakattena rendiauto omavastutuse hüvitamine. Kindlustus katab omavastutuse (kokkulepitud summani) olukordades, kus renditud auto saab avarii või loodusõnnetuse tagajärjel kahjustada või langeb varaste ohvriks.
- Kui peaks tekkima ootamatusi enne reisi või reisi ajal, tuleb esimesel võimalusel ühendust võtta oma kindlustusseltsiga. Osa seltse pakuvad kiiret telefoni teel nõustamist või reisiabi teenindajaid, kes abistavad kas lennupiletite ümbervahetamisel või annavad nõu, kui pagas kaduma läinud. Eriti on see suureks abiks neile, kes reisivad harva või ei ole reisikorralduslike küsimustega eelnevalt kokku puutunud.
Lisaks saab reisikindlustuse kohta kasulikku infot lugeda siit.