Tegevusloata investeerimisteenuse pakkujad
Finantsinspektsioon hoiatab investeerimisteenuseid pakkuvate ettevõtete eest, kes pakuvad investeerimisteenuseid telefoni, e-kirja või posti teel.
Finantsinspektsioonile teadaolevalt pakuvad ettevõtted, kes ei oma investeerimisteenuste pakkumiseks tegevusluba ei Eestis ega ka üheski teises riigis, telefoni ja e-kirja teel investeerimisteenuseid, lubades muude investeerimisvõimalustega võrreldes suuremat ja kiiremat tulu.
„Soodsate” investeerimisskeemide korral pakutakse võimalust paigutada oma raha väärtpaberitesse, vääriskividesse, veinidesse jne. Inglise keeles nn boiler room tehingutena tuntud skeemide läbiviijad võivad asuda kus tahes maailma nurgas – nii Aasias, Ameerikas kui ka Euroopas. Petturid helistavad potentsiaalsetele investoritele ja pakuvad näiteks aktsiaid. Reeglina kaasneb nende poolt pakutavatesse väärtpaberitesse investeerimisega väga kõrge risk. Potentsiaalsele kliendile pakutakse näiteks aktsiad börsihinnast oluliselt soodsamalt, viidates asjaolule, et sellise soodsa hinnaga saab kas mingi piiratud koguse aktsiad või on soodsa hinnaga aktsiad saadaval piiratud aja. Börsil noteeritud aktsiad lisavad eelduslikult rohkem usutavust/kindlust ning isikul endal on seeläbi võimalik aktsiate (või õigemini äriühingu) reaalses olemasolus ja hinnatasemes veenduda.
Kui nõustud pakkumisega, saadetakse sulle kohe arve väärtpaberite eest tasumiseks ning lubatakse seejärel saata dokumendid ostetud aktsiate omandiõiguse kohta. Mõnikord saad vastutasuks väärtpaberid, mille väärtus on oluliselt madalam sinu poolt makstud summast. Mõnikord aga kaob boiler room sootuks ja sa ei näe oma raha ega lubatud aktsiaid enam kunagi
Viimasel ajal ilmnenud, et telefoni teel pakutavate ja tutvustatavate investeerimisskeemide usutavamaks muutmiseks on „investeerimisühingud“ loonud üsna sisukad ja korrektsed kodulehed. „Investeerimisühingu“ tutvustamine ei põhine enam üksnes telefonikõnel, vaid potentsiaalsel ohvril on võimalik külastada ka nende kodulehte ja hankida sealt täiendavat teavet. Lisaks kasutatakse skeemide usutavuse suurendamiseks registreeritud ja tegevusluba omavate investeerimisühingute (äri)nimedega indentseid või äravahetamiseni sarnaseid (äri)nimesid. Sellest tulenevalt ei pruugi pelgalt investeerimisühingu (äri)nime kontroll riigi finantsjärelevalve asutuse veebilehelt anda isikule täit kindlust, et tegemist on tõepoolest järelevalve alla kuuluva investeerimisühinguga. Kui (äri)nimed on kattuvad, tuleks lisaks kontrollida ja võrrelda finantsjärelevalve asutuse veebilehel ja „investeerimisühingu“ kodulehel (või ka e-kirjades) avaldatud registreeringute või tegevuslubade numbreid, kontaktandmeid (eelkõige telefoninumbreid ja e-posti aadresse), asukoha aadresse, kodulehe aadresse jne. Juhul, kui väidetava investeerimisühingu andmed erinevad finantsjärelevalve asutuse veebilehel avaldatust, võib olla tegemist pettusega.
HOIATUS: Investeerimisteenuseid pakkuvad firmad peavad Eestis olema registreeritud, nende üle teostab järelevalvet Finantsinspektsioon. Turuosaliste nimekirja leiad Finantsinspektsiooni kodulehelt.
Kui investeerimisteenuseid pakkuva äriühingu asukohaks on mõni muu Euroopa riik, tuleks teiste riikide finantsjärelevalve asutuste veebilehtedelt kontrollida, kas investeerimisteenuseid pakkuv äriühing on antud riigis registreeritud, või edastada vastava riigi finantsjärelevalvele selle kohta kirjalik järelepärimine. Finantsjärelevalve asutuste veebiaadressid leiad Finantsinspektsiooni kodulehelt.