Prindi see leht

Otsekorraldus ja püsikorraldus

Mis on e-arve, e-arve püsimakseleping ja kas püsimakseleping erineb püsikorraldusest?

 

E-arve on elektrooniline arve, mis luuakse, edastatakse ja säilitatakse elektroonilises keskkonnas. E-arve jõuab maksjani kiiremini kui paberarve ja väheneb arve kadumise risk, samuti säästab e-arve suurel hulgal paberit.

E-arveid saab paberarvete asemele tellida Eesti suurimate arvesaatjate veebikeskkonnast arved.ee või konkreetse teenusepakkuja kaudu.

E-arvel on täpselt samad andmed, mis paberarvel ja kui olete teenusepakkujalt endale e-arve tellinud, siis paberarvet sama teenuse kohta enam ei saadeta.

E-arveid saab tellida soovi korral kas oma meiliaadressile või veebilehe arved.ee keskkonda, kust saab arved ise omal äranägemisel kas internetipangas või pangakontoris tasuda.

Kui Te ei soovi igakuiselt ise kõikide arvete maksetähtaegu meeles pidada, on võimalik e-arve tellida endale internetipanka ja sõlmida pangaga e-arve püsimakse leping.

E-arve püsimakselepingu alusel maksab pank internetipanka saabunud arved kliendi arvelduskontolt eelnevalt kindlaksmääratud kuupäevadel. Maksja saab e-arve püsimakselepinguga valida etteantud valikute hulgast maksepäeva ja määrata limiidi, millest suuremaid makseid pank maksja kontolt automaatselt ei tee.
Näiteks saab e-arve püsimaksega tasuda telefoni-, elektri- ja lasteaiaarveid ja paljude muude teenuste eest. Täieliku nimekirja ettevõtetest, kelle teenuste eest saad e-arve püsimaksega tasuda, leiad oma panga kodulehelt.

Internetipanka laekuvaid e-arveid on võimalik tasuda ka ise internetipanga vahendusel, kui mingil põhjusel püsimakseteenust kasutada ei soovi.

Soovi korral saab tellida e-arve ka selle inimese internetipanka, kes arve tegelikult maksab, näiteks pereliikmele või üürnikule.

E-arvete tellimine ei maksa midagi ning olenevalt pangast on e-arve püsimakse kas tasuta või 0,08 – 0,38 eurose teenustasuga iga makse eest. Täpsemat infot leiate oma panga hinnakirjast.

Pane tähele!

1. Enne lepingu sõlmimist tutvu kindlasti e- arve püsimakselepingu tingimustega.
2. Kuigi e-arve püsimakselepingu puhul ei pea Te ise meeles pidama maksetähtpäevi, on kliendi kohustus tagada, et maksepäeval oleks arvelduskontol arvete tasumiseks vajalik summa ning piisav limiit.
3. Konkreetse e-arve püsimakselepingu limiidi määramisel tuleb võtta arvesse, et näiteks ajalehtede ja ajakirjade tellimisel tuleb tavajuhul maksta üks kuu ette ja esimese e-arvega peate tasuma nii jooksva kui järgmise kuu numbri eest.
 

 

Püsikorraldus on parim lahendus, kui igakuiselt tuleb teha ühele saajale kindla summaga makseid (näiteks laste taskuraha, ülekanne hoiusele, laenu- või liisingmakse vm).

Püsikorralduse kasutamiseks tuleb sõlmida pangaga püsikorralduse leping, kus määratakse ülekande saaja, summa, kuupäev ja ajavahemik, mille järel makse kordub või konkreetsed kuupäevad (graafikujärgsete maksete korral). Pank kannab maksepäeval määratud summa vajalikule kontole.

Pane tähele!

1. Enne lepingu sõlmimist tutvu kindlasti püsikorralduse tingimustega.
2. Kuigi püsikorralduse puhul ei pea Te ise meeles pidama maksetähtpäevi, on kliendi kohustus tagada, et maksepäeval oleks arvelduskontol makse tegemiseks vajalik summa ning piisav limiit.
3. Kui arvelduskontol ei ole kolmel (osadel pankadel kahel) järjestikusel maksepäeval olnud piisavalt raha makse tegemiseks, siis võib pank vastavalt püsikorralduse tingimustele lepingu lõpetada.

Lisateavet vaata pankade veebilehtedelt.