Euroopa Pangandusjärelevalve aruandes märgiti ära kolm Eesti finantshariduslikku algatust
Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA) avaldas esimest korda finantsharidusteemalise aruande, mis käsitleb Euroopa Liidu liikmesriikide enam kui 80 algatust finantshariduse edendamiseks aastatel 2016-2017. Eestiga seoses märgiti ära kolm algatust, millest silmapaistvamaks on rahaasjade korraldamise käsiraamat „Finantsaabits“.
EBA mahuka ülevaate järgi on kahel eelneval aastal enim ehk seitse algatust finantshariduse süvendamiseks teinud Iiri, Portugal, Slovakkia ja Rootsi. Näiteks loodi Iirimaal veebipõhine tarbijate nõustamise rakendus ning Slovakkias koostati õpilastele finantsteenuste teemaline töövihik. Portugalis aga korraldati jalgpalluritele finantsalaseid koolitusi ning Rootsis arendati välja finantshariduslik programm pensionäridele. Nende järel kuue algatusega Belgia on muu seas loonud maksekonto simulaatori, mille abil saavad kooliõpilased vajalikke teadmisi maksekontoga seotud toimingutest.
Eesti paistab teiste riikide seas silma finantsteemalise teatmiku „Finantsaabitsa“ avaldamisega nii paberkujul kui ka e-raamatuna. Lisaks on aruandes välja toodud Eesti Panga ja Finantsinspektsiooni ühiselt korraldatavad perepäevad ning haridusasutustes läbiviidavad finantsteemalised loengud.
Kõige vähem algatusi ehk üks algatus tehti Soomes ja Maltal. Soome lõi finantsharidusalase veebilehe ja Malta seadis sisse vastava haridusprogrammi koolides.
Huvitavamate algatustega paistsid silma Tšehhi, Hispaania ja Prantsusmaa. Tšehhis loodi tarbijate harimiseks spetsiaalne mobiilirakendus „Tšehhi raha“, Hispaanias käivitati hariv finantsteemaline raadioprogramm ning Prantsusmaal tehti võimalikele maksekaardipettustele tähelepanu juhtivaid videoklippe.
Kokkuvõttes korraldati liikmesriikides ülekaalukalt kõige enam kooliõpilastele suunatud finantshariduslikke õppeprogramme (18 algatust). Samuti lõid paljud riigid tarbijate finantsharidust toetavaid veebilehti (15), viisid läbi finantshariduslikke teabepäevi ja seminare (10) ning käivitasid tarbijate abistamiseks infoliini või abitelefoni (6).
Aruandes toodud algatused on olulised, et edendada tarbijate teadlikkust finantsturul pakutavate toodete ja teenuste kohta eesmärgiga parandada nende majanduslikku heaolu.
Tänu mahukale raportile saavad liikmesriigid finantshariduse vallas oma kogemusi jagada ja tulemusi võrrelda. Samuti on kasu sellest edaspidisel finantshariduse edendamisel, et see veelgi tõhusam oleks.