Prindi see leht

Internetipanka sisenemine

Internetipanka sisenemiseks on vaja internetipanga avalehel sisestada oma kasutajatunnus (see antakse internetipanga kasutamise lepingut sõlmides). Seejärel tuleb isiku tuvastamiseks kasutada kas ID-kaarti, PIN-kalkulaatorit, Mobiil-ID-d või koodikaarti. Koodikaardi (mõnes pangas nimetatakse seda ka paroolikaardiks) puhul on vaja sisestada ka püsiparool.

  • ID-kaart. Selle kasutamiseks peab arvutil olema ID-kaardi lugeja. See on kas arvutile juba sisse ehitatud või saab eraldi ID-kaardi lugeja osta näiteks pangast. ID-kaart on turvaline, sest kaardi andmed on salvestatud kiibile ning seda ei saa kopeerida. ID-kaardi kasutamiseks peab teadma oma kaardi PIN1 ja PIN2 koode, mis anti turvaümbrikus kaarti kätte saades. Kui need on unustanud, saab uusi koode taotleda kas Kodakondsus- ja Migratsioonibüroost või oma pangast. Kodakondsus- ja Migratsioonibüroost saab uued koodid tasuta, pangakontoris võib see olla tasuline. Kõik pangad ei pruugi ID-kaardi koode väljastada, sel juhul tuleks pöörduda Kodakondsus- ja Migratsioonibüroosse.
  • PIN-kalkulaator on väike elektrooniline seade. Selle saab osta näiteks pangakontorist ning koos kalkulaatoriga antakse kaasa ka esmane PIN-kood. See tuleks kohe ära vahetada. PIN-kalkulaatori kasutamiseks peab kõigepealt sisestama enda määratud PIN-koodi ning seejärel genereerib PIN-kalkulaator internetipanka sisenemiseks parooli, mis pärast esmakordset sisestamist muutub kehtetuks.
  • Mobiil-ID abil saab internetipanka sisse logida mobiiltelefoni abil, seda võimalust pakub enamus panku. Mobiil-ID teenuse kasutamiseks tuleb telefonifirma esinduses sõlmida Mobiil-ID leping ning siis antakse uus SIM-kaart. See ei muuda telefoninumbrit! Teenuse aktiveerimiseks on vaja kasutada ka ID-kaarti, hiljem seda enam vaja ei lähe. Internetipanka sisse logimiseks tuleb sisestada oma kasutajatunnus ja vajutada nuppu „Sisenen Mobiil-IDga“. Seejärel tuleb vastavalt juhistele sisestada Mobiil-ID PIN1 kood.
  • Paroolikaart või koodikaart on pangast antud ühekordse või korduvkasutusega paroolide loetelu. Pärast kasutajatunnuse ja sõltuvalt pangast ka püsiparooli sisestamist internetipanga avalehel küsib pank ühte koodi koodikaardilt. Pangad soovitavad turvalisuse eesmärgil kasutada internetipanka sisse logimisel kas ID-kaarti, PIN-kalkulaatorit või Mobiil-IDd. Korduvkasutusega koodikaardiga saab interneti- ja telefonipangas tehinguid teha kuni 200 euro eest päevas.

NB! Pärast internetipangas töö lõpetamist tuleb sealt väljuda, vajutades vastavale nupule "Väljun". Seejärel tuleb kindlasti sulgeda veebilehitseja aken. Mingil juhul ei tohi arvuti juurest lahkuda, olles internetipanka sisse loginud ning jättes arvuti avatuks.