Kõige tavapärasem varakindlustusliik on kodu ja koduse vara kindlustamine. Kodu kindlustamiseks pakuvad kindlustusseltsid üldjuhul kodukindlustuse või eluasemekindlustuse nimelist teenust. Sellega on küll kindlustatud korter või maja ning üldjuhul ka sisseehitatud mööbel, näiteks köögimööbel, kuid mitte kodus asuv muu vara. Nii et koduse vara kindlustamises tuleb eraldi kokku leppida. Mida ja millises ulatuses – milliste juhtumite vastu oma vara ja majapidamist kindlustada, lepitakse kokku kindlustusvõtja ja kindlustusseltsi vahel sõlmitavas kindlustuslepingus.
Üldjuhul pakuvad kahjukindlustusseltsid kindlustuskaitset paljude riskide vastu, näiteks: tulekahju, plahvatus, pikselöök, torm, rahe, üleujutus, tulvavesi, veepinna tõus, jää liikumine, jää või lume sulamine, vandalism, murdvargus, röövimine, veetorustiku leke, tehnosüsteemide purunemine, elektrihäired, õhusõiduki ja selle osade allakukkumine, metsloomade poolt tekitatud kahjud.
Nüüd võttis Oliver ohkega kindlustustingimused ette ja asus lugema. Kuna Oliver elab üsna vanas kortermajas viimasel korrusel, huvitas teda, kas talle hüvitatakse kahju, kui katus peaks läbi sadama hakkama. Selgus, et üldjuhul kindlustusseltsid ei hüvita kahju, mis on tekkinud aegamööda toimunud protsessi tulemusena – ja katuse amortiseerumine aastate jooksul käib samuti siia alla.
Kasulik teada:
- Kindlustada saab ka eluaseme omamisest ja valdamisest tingitud tsiviilvastutuse ning ajutise elamispinna üürikulud.
- Erinevad kindlustusseltsid võivad defineerida sarnaseid mõisteid (kindlustatavaid riske) erinevalt! Näiteks mõne kindlustusseltsi tingimustes sisalduvad mõistes loodusõnnetus sellised loodusnähtused nagu torm, rahe, maalihe, põhjavee tõus ja looduslik üleujutus. Teine käsitleb loodusõnnetusena tormi ja rahet, kuid mitte põhjavee tõusu ja looduslikku üleujutust jne. Seega ära lähtu ainult riski nimetusest, vaid süvene tingimustesse!
- Kuigi koguriskikindlustus on kõige laiema kaitsega, ei kaitse see kõikide riskide vastu.
- Võimalik on kindlustada ka endaga kaasas olevat kodust vara (jalgratas, arvuti jne), kui viibid kodust väljas.