Kasutus- või kapitalirent

Kasutusrent

Kasutusrent on sobiv siis, kui sa ei soovi saada sõiduki omanikuks. Kasutusrendi puhul ostab liisinguandja sinu valitud auto ning annab selle sulle liisinguperioodiks kasutada. Perioodi lõppedes peab liisinguvõtja auto liisingufirmale tagastama, kuid on ka teised võimalused:

  1. Liisinguperioodi lõppedes on võimalik sõiduk välja osta. Seda saab teha eelnevalt kokkulepitud auto jääkväärtusega, millele lisatakse käibemaks. 
  2. Vahetada auto uue sõiduki vastu.
  3. Müüa auto kolmandale osapoolele.

Kui auto tagastatakse liisingufirmale, peab see olema heas korras ning vastama tagasiostja kehtestatud nõuetele. Ka võib kasutusrendi puhul kehtida läbisõidukilomeetrite piirang – see tähendab, et auto ei või liisingu lõppedes olla läbi sõitnud rohkem kui lepingus ette nähtud, näiteks 100 000 km.

Kapitalirent

Kapitalirent sobib juhul, kui sõiduk on liisitud sooviga saada lepingu lõppedes auto omanikuks. Liisinguperioodi lõppedes läheb omandiõigus üle liisinguandjalt liisinguvõtjale. Seda ainult siis, kui lepingutingimused on nõuetekohaselt täidetud ehk kõik liisingumaksed on tasutud. 

Lisaks tavalisele kapitalirendile võidakse pakkuda võimalust vormistada kapitalirent jääkväärtusega. See tähendab, et liisinguperioodi lõppu jäetakse müüjaga kokkulepitud jääkväärtuse summa maksmine ehk viimane makse on teistest oluliselt suurem. Seda võimalust võib kasutada siis, kui kuumakse tundub liiga suur. Kuumakse jääb nii küll väiksemaks, kuid viimane makse on seeläbi tundvalt kõrgem.

Järelmaks

Järelmaks on tingimuste poolest sarnane kapitalirendiga. Järelmaksu puhul saab kohe auto omanikuks ostja. Sõiduki eest tasumine toimub osamaksetena kokkulepitud perioodi jooksul. Järelmaks on mõeldud eeskätt eraisikust kliendile, kes ostab kasutatud auto eraisikult või firmalt, kes ei ole käibemaksukohuslane.  

Kapitalirendi kuumakse tavaliselt suurem

Kapitalirendi kuumakse on üldjuhul suurem kui see on kasutusrendi puhul. Välja arvatud juhul, kui on sõlmitud nn jääkväärtusega kapitalirendi leping.

Viimati uuendatud 26. august 2019