Finantsinspektsioon ostis raamatukogudele rahatarkuse raamatuid

28. september 2021

Finantsinspektsioon ostis koostöös partneritega raamatukogudele üle poole tuhande rahatarkuse raamatu, mille vastu inimesed on ise huvi tundnud. Üheks selliseks raamatuks, mida sooviti ja mida ostis inspektsioon, on “Tom õpib rahamängu”.

Kokku osteti koos partneritega  inimeste rahatarkuse kasvatamiseks raamatukogudele ligi 600 raamatut, millest Finantsinspektsiooni panus oli 115 raamatut "Tom õpib rahamängu". Lisaks jagab inspektsioon raamatukogudele veel Finantsinspektsiooni finantsaudiitori Tarvo Vaarmetsa osalusel kirjutatud raamatuid "Rahaedu põhimõtted".

Finantsinspektsiooni juhi Kilvar Kessleri ja kirjanik Riin Tuttelbergi sõnul koosneb rahatarkus paljudest erinevatest komponentidest, kuid rahaliselt targem inimene triivib suures plaanis õnnelikuma elu suunas. “Rahatarkus on inimese soov ja võime unistada, eesmärke seada ja soove täita,” märkis Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler podcastis.

Rahatarkuse raamatu “Tom õpib rahamängu” autori  Riin Tuttelbergi sõnul inspireerisid teda raamatut kirjutama enda lapsed. “Tahtsin oma lastele rahatarkust õpetada, kuid polnud sellist raamatut,” rääkis Tuttelbrg Finantsinspektsiooni podcastis

Selleks, et lapsed ja noored oleksid rahatargad, on neid vaja juba maast madalast koolitada ja neile teadmisi jagada. Tuttelberg on käinud oma raamatust ka lasteaedades rääkimas. “Lasteaiad on rahateemadega alguse tegemiseks lisaks kodule väga hea koht. Lastele saab läbi lugude ja mängude anda edasi rahatarkust,” lisas Riin.

Ka Kilvar Kessler on andnud noortele loenguid ülikoolis ja koolides ning ka tema sõnul on noored rahateemadest vägagi huvitatud. “Noored ja lapsed võtavad asju hästi vastu ja nad on ise huvitatud,” märkis Kessler ja lisas, et lasteaedade ja koolide õppeprogrammidesse tuleks rahatarkuse õpet rohkem sisse viia.  “Olen ise käinud koolides tunde andmas ja see on paras väljakutse rääkida noortele mõistetavas keeles. Kuid inimesi tulevikuks ette valmistada  - see on igati õilis ja õige asi,” lisas Kessler.

Milliseid raamatuid veel lugeda rahatarkuse kasvatamiseks?

Kirjanik Riin Tuttelberg soovitas algajatel lugeda lasteraamatuid, sest ka nendest tuleb põhiline tarkus välja. “Tom õpib rahamängu” raamatus on põhiteadmised sobilikud nii lasteaiale kui ka 99aastasele,” märkis Tuttelberg.  Ka “Rikas isa, vaene isa”, on hea raamat tarkuse kogumiseks. Hea ja lihtne lugeda rahatarkusest äbi lugude,” lisas Tuttelberg.

Finantsinspektsiooni juhi Kilvar Kessleri sõnul on raamatu soovitamisel oluline see, mis etapis inimene oma elurännakul parajasti on. Kui mõnele sobib lugeda piiblit, siis teisele võivad sobida lasteraamatud. “Koolilastel soovitan tudeerida matemaatika õpikuid. Kui oled juba vanem inimene, siis saab juba vabamalt valida,” märkis Kessler ja soovitas lugeda ka Eesti autorite raamatuid, sest nemad oskavad Eestiga suhestuda ja luua konteksti.

Raamatute projekti koordineeris Rahandusministeerium ning  lisaks Finantsinspektsioonile soetasid rahatarkuse raamatuid veel LHV, Bondora, Zenith Family Office, IPF Digital, TF Bank ja Redgate Capital. Üheskoos soetati raamatuid „Rahaedu põhimõtted“ , „Rikkaks saamise õpik“, „Kuidas saada rahatargaks“, „Tom õpib rahamängu“, „Koer nimega Money“ ja „Rahaedu põhimõtted". Finantsinspektsiooni podcasti saab kuulata SIIT.

Rohkem uudiseid

1810.21
Finantsinspektsioon ja Teeviit korraldasid noortele ajavahemikus 6.-26. september videokonkursi “Minu rahanipid” . Konkursi eesmärgiks oli tõsta noorte finantsteadlikkust ning jagada inspireerivaid mõtteid ja ideid rahaga majandamisest. Konkursi žürii valis finaali üheksa lühivideot. Võitjaks ning peaauhinna nutitelefon iPhone 12 Pro saajaks valiti Türilt pärit Kai-Melli Kapten. Konkursi žürii…
1210.21
Finantsinspektsioon ja Eesti Pank kutsuvad õpetajaid traditsioonilisele, koolivaheajal toimuvale seminarile, kus räägitakse investeerimisest ja sellega seotud riskidest ning petuskeemidest. Lisaks tehakse seminaril ülevaade Eesti ja euroala majandusest. Seminar toimub 25. oktoobril kell 10–12 Eesti Panga muuseumis (Estonia pst 11, Tallinn) eestikeelsena ja kell 13-14.30 venekeelsena. Kohapeal...
2209.21
Finantsinspektsioon korraldab 29. septembril seminari “Võlaorjusest vabaks!” , kus antakse ülevaade Eesti elanike võlgadest ja neist vabanemise võimalustest. Vastavalt uuringule küündivad kohtutäituritele antud võlad möödunud aasta seisuga pea miljardi euroni. Sellele lisanduvad muud võlad, millega tegeleb sissenõudja või mis on antud inkassoettevõtetele lahendamiseks. Sotsiaalministeeriumi...