Koolinoored väitlesid maksutõusude ja suunamudijate soovituste teemadel

15. november 2024

Eesti Pank, Finantsinspektsioon ja Eesti Väitlusselts korraldasid noortele Eesti Panga muuseumis väitlusürituse, kus argumenteeriti teemadel „Kas plaanitavad maksutõusud toetavad Eesti majandust?“ ja „Kas suunamudijad peaksid jagama rahatarkusealaseid soovitusi?“.

Maksutõusuteemalist väitlust eksperdina kommenteerinud Eesti Panga ökonomisti Peeter Luikmeli sõnul kasutasid noored loovalt ning eesmärgipäraselt argumente, mis ei piirdunud avalikus maksudebatis sageli resoneeruvate käibetõdedega. „Maksutõusu ning selle alternatiivide mõjude puhul nähti selgelt ka muutust erasektori käitumises, tulevase majandusarengu stabiilsuses ning heaolus. On positiivne, et tulevased maksumaksjad suudavad ka inimlikult ebameeldivate maksuvalikute puhul analüüsida nii poolt- kui ka vastuargumente,“ rõõmustas Luikmel. 

Maksudebatis tõid gümnasistid pooltargumentidena välja vajaduse vältida riigi laenukoormuse suurenemist, et intresside tühja tasumise asemel täita olulisi auke riigieelarves. Veel rõhutati, et maksutõus stabiliseerib nende hinnangul olusid pikas perspektiivis, mitte lühiajaliselt ning maksutõusudest saadav tulu panustab ka elanikkonna üldise turvatunde suurenemisse. Vastuargumentidena tõid noored esile tarbimist pärssiva hinnatõusu, mis maksutõusudest hoo sisse saab, ning sellest tuleneva tootmise vähenemise ettevõtetes, mis omakorda inimesed töötuks võib jätta. Veel olid noored murelikud välisinvestorite Eestist soodsamasse maksukeskkonda lahkumise üle ja soovitati riigile hoopis laenamist.

Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul on noored uudishimulikud ning hästi kursis sellega, mida toovad endaga kaasa maksutõusud või millist soovitust tasub tõsiselt võtta. „On oluline, et noored teaksid riske, mis suunamudijate soovitustega teinekord kaasneda võivad,“ märkis Kessler ja lisas, et ka suunamudijad ise peavad olema kindlad selles, et nad soovituste jagamisega punast joont ei ületaks, sest teatud juhtudel võib finantssoovituse jagamine nõuda tegevusluba.

Noored väitlejad märkisid teise teema kohta, et suunamudijad võiksid soovitusi jagada, sest tavalised inimesed ei oska ise teha rahatarku otsuseid, lisaks on info alternatiivsete investeerimisvõimaluste kohta vajalik noortele. Suunamudijad jagavad infot nende sõnul ka oluliste valikute kohta, nagu näiteks kiirlaenu mitte võtmise või III pensionisamba olulisuse kohta. Suunamudijate soovituste vastu rääkijad tõid välja selle, et rahatarkuse jagamine peab olema objektiivne ja tark ning kui teavet levitab ebapädev ja puuduliku infoga suunamudija, siis see võib tekitada ühiskonnas kaose.

Väitlusürituse eesmärk oli suurendada õpilaste majandusalaseid teadmisi, rahatarkust ja argumenteerimisoskust ning pakkuda õpetajatele võimalust oma tunde mitmekesistada vaadates üritusest valminud salvestust. Salvestus on kättesaadav teemade järgi kahes osas Finantsinspektsiooni tarbijaveebis minuraha siit: „Kas plaanitavad maksutõusud toetavad Eesti majandust?“  ja „Kas suunamudijad peaksid jagama rahatarkusealaseid soovitusi?“.  Väitlusüritusel väitlesid õpilased Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, Tallinna Prantsuse Lütseumist, Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Tartu Miina Härma Gümnaasiumist, Tallinna Inglise Kolledžist. Üritust modereeris Joosep Tiks Eesti Väitlusseltsist.
 

Rohkem uudiseid

Finantsinspektsioon ning Haridus- ja Noorteameti noorteinfoportaal Teeviit kingivad jõulude eel enam kui sajale noortekeskusele üle Eesti rahatarkuse lauamängud, mis õpetavad taskuraha kogumist ja kulutamist lõbusal ja lihtsal moel. Taskuraha lauamäng sündis laste lauamängude konkursi võidutööst. Loodud lauamäng tuli väga vahva ja korraldajad otsustasid sellest teha rändlauamängu, mis liigub…
Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA) hoiatab investoreid krüptovaradega seotud riskide eest. Teatud krüptovarade hinnatõus on olnud väga järsk ja ESMA hinnangul võib see olla "järjekordne lühiajaline hüppeline tõus". Krüptovara hinnad on ESMA sõnul spekulatiivsed ja võivad kiiresti muutuda. ESMA rõhutab, et krüptovaradesse investeerimisotsuse tegemist ja sellega kaasnevaid riske tuleb...
Panga- ja investeerimispettuste kõrval on aina levinumad pakikelmused, võib aasta kokku võtta. Ka Finantsinspektsioonile (FI) on hakanud laekuma rohkem kaebusi seoses pettustega, peamiselt makse- ja krediiditeenuste kohta. Nii nagu mullu, on ka sel aastal investeerimis- ja pangapettused enam levinud, ent nende kõrval on kanda kinnitanud ka pakikelmused. Nende puhul teeseldakse…