Kristjan Liivamägi kolm soovitust noortele

18. jaanuar 2024

Tuntud investor, majandusteadlane ja õppejõud Kristjan Liivamägi pani Nõmme Põhikoolis rahatarkuse rändnäituse avamisel noortele südamele, et enda rahaasjade ajamisel tuleb võtta ise vastutus ning suure tahtejõu ja tööga võib igaüks endale märkimisväärse rahavaru koguda.

Liivamägi enda elulugu ja kogemus on noortele inspireeriv, sest tema investeerimisportfelli varade maht, üle miljoni euro, ei ole lihtsalt sülle kukkunud, vaid see on saadud end nullist üles töötades. „Teil kõigil on võimalik seda teha, kui vaid tahate,“ oli tema sõnum õpilastele. Selleks on vaja muidugi palju motivatsiooni ning mida varem alustada, seda parem. Samuti tuleb enda rahaasjade juhtimises võtta ise vastutus, pani investor noortele südamele, mitte jääda kellelegi teisele lootma.

Liivamägi kasvas üles Mustamäe paneelmajas, elas tavalises peres ning koolis ei räägitud talle midagi rahast. Tema rahatarkuse teekond sai alguse rohkem kui kümmekond aastat tagasi, kui ta oli 20ndates noor mees ja ihkas pidevate tagasilöökide järel majandusraskuste ajal enam vabadust ja vastutust oma rahaasjades.

„Mõistsin, et kui tahan mingit muutust, tuleb ise võtta vastutus ning sealt saigi alguse mu rahatarkuse teekond.“

Esialgu õppis ta logistikuks, kuid hakkas siis aina enam huvituma finantssektorist. Ülikooli rahandust ja pangandust õppima suundunud, proovis ta leida ka erialast tööd, kuid sai kogemuse puudumise tõttu alati eitava vastuse. „Aga kust ma siis selle kogemuse saama peaksin?“ muigas Liivamägi, et mõtles toona pärast sadu tulutuid tööle kandideerimisi, et midagi tuleb muuta. 

„Otsustasin, et okei, lähen siis tasuta tööle.“ Ta suundus Rahandusministeeriumisse avatud uste päevale, kus kohtus ministeeriumi finantsturgude osakonna juhiga ning pakkus välja, et tuleb paariks kuuks tasuta praktikale. „Omandasin teadmisi, oskusi, kogemusi ja mis kõige tähtsam – sain CV-sse kogemuse,“ rääkis Liivamägi, et lõpuks oli tal ette näidata töökogemus.

Tööalast karjääri 2009. aastal finantskriisi ajal alustades tuli tal ette olukordi, kus olukord tööjõuturul oli väga pingeline. „Tundsin, et mina ei mõjuta palgatöölisena kuigi palju ja see tunne, mis mu sees oli, oli väga valus. Justkui olin endale palgatööst vale pildi ette maalinud ja enda elu kuidagi valesti elanud,“ tunnistas Liivamägi. „Mõistsin, et kui tahan mingit muutust, tuleb ise võtta vastutus ning sealt saigi alguse mu rahatarkuse teekond.“

Ta soovitab noortel keskenduda oma teadmiste, oskuste ja kompetentsi suurendamisele, mis loob väärtust tööandjale, ühiskonnale või klientidele, sest see saab ka vääriliselt tasutud. Ainult kokku hoides kaugele ei jõua, elada tuleb ka. Niisiis tasub tõsta oma väärtust, et saada suuremat töötasu.

„Küsimus oli, mis on minu unikaalne eelis, et keegi peaks maksma mulle kõrgemat tasu?“ arutles Liivamägi. Tema eesmärgiks oli tööalaselt samm-sammult oma kompetentsi üles ehitada, üritades ära kasutada oma eeliseid, milleks tema puhul oli toona saksa keele oskus ning Saksamaal õppimise kogemus. Edasi otsustas ta hankida ka Saksamaal töötamise kogemuse ning töötas seal mõned kuud välislähetuses, kus tegi nädalas 70-80 tundi tööd. Siht oli silme ees – tulla Eestisse tagasi unikaalsete oskuste ja kompetentsiga, mida kellelgi teisel ei olnud.

Sissetulekud hakkasid kasvama. Ta lõpetas magistrantuuri, omandas vandeaudiitori kutsetunnituse ning astus doktorantuuri. Jällegi oskused, teadmised ja kompetents, mis tõstsid väärtust.

Sissetulekud suurenesid veelgi, kui Liivamägi hakkas lisaks igapäevasele palgatööle ülikoolis loenguid andma. Nii sai ta jala ukse vahele ja panustab endiselt iga päev õppejõuna rahatarkuse edendamisse. Juurde tuli veel ettevõtjate nõustamine ning sealt loomuliku jätkuna raamatute kirjutamine.

Tal on tänaseks kokku üheksa sissetulekuallikat. Oma miljoniportfelli on ta peamiselt soetanud laene ja võlakirju, aktsiaid ning investeerinud osa ka kinnisvarasse ja -fondidesse.

Kristjan Liivamägi kolm soovitust 

  • Suurenda oma teadmisi, oskusi ja kompetentsi – end pidevalt arendades on varem või hiljem tööandjad või kliendid nõus sulle teadmiste eest ka rohkem maksma.
  • Kaasa enda ümber meeskond – paljud praegused koolikaaslased on erinevatel juhtivatel ametipositsioonidel ning seda võrgustikku on võimalik ära kasutada. Meeskondi moodustades jõuab edasi palju kiiremini ja kaugemale. Ka perekond ja lapsed on meeskond. On väga tähtis, kellega koos aega veeta ja elu üles ehitada.
  • Panusta oma vaimsesse ja füüsilisse heaollu – tervislik ja jätkusuutlik eluviis on see, mis võimaldab meele erksana hoida ja eesmärke ellu viia.

Rohkem uudiseid

Panga- ja investeerimispettuste kõrval on aina levinumad pakikelmused, võib aasta kokku võtta. Ka Finantsinspektsioonile (FI) on hakanud laekuma rohkem kaebusi seoses pettustega, peamiselt makse- ja krediiditeenuste kohta. Nii nagu mullu, on ka sel aastal investeerimis- ja pangapettused enam levinud, ent nende kõrval on kanda kinnitanud ka pakikelmused. Nende puhul teeseldakse…
Finantsinspektsiooni ja noorteinfoportaali Teeviit korraldatud laste lauamängude konkursi võidutööst sündis Taskuraha rändlauamäng, mis rändab üle Eesti koolist kooli. Mängu esimese komplekti broneerisid koolid ära mõne tunniga ja nüüd saadetaksegi teele rändmängu teine komplekt. “Taskuraha mäng” on õpetlik ja lihtne lauamäng taskuraha kogumisest ja kulutamisest, mis on suunatud eelkõige...
21. novembril kell 13-16 korraldab Finantsinspektsioon (FI) seminari, mis on suunatud peamiselt võlanõustamisega tegelevatele spetsialistidele. Seminar keskendub aktuaalsetele teemadele, sealhulgas investeerimissoovitustega seotud riskidele, võlanõustamist puudutavatele regulatiivsetele muudatustele ja psühholoogilistele aspektidele võlgnikega suhtlemisel. Seminar on võimalik jälgida ka veebis…