Mida tähele panna investeerimisega alustades?

13. jaanuar 2022

Kuigi iga investeering on risk, siis teinekord eeltööd tehes ja infot kogudes on võimalik neid riske enda jaoks veidi maandada või siis vähemalt teadvustada.

Kuid enne, kui alustada investeerimisega, siis tasub enda jaoks selgeks teha see, miks on soov üldse investeerida. Suuna pilk oma rahakotti ja veendu, et sul on piisavalt finantse investeerimiseks ning ebaõnnestunud investeeringu tegemisel ka nende kaotamiseks. Allpool viis peamist soovitust:

1. Enne investeerimisega alustamist, küsi enda käest need küsimused:

  • Kui palju saan investeerida ja kas plaanin seda teha iga kuu või teatud summa korraga? 
  • Kui suurt tootlust oma investeeringult ootan?
  • Kui suuri riske olen valmis võtma ning milline on minu raha kaotamise taluvuspiir?
  • Kui pikaajalist investeeringut soovin ehk kauaks olen valmis oma raha investeeringuga siduma?
  • Kas vajan investeerimiseks professionaali abi? 
  • Millised tasud investeerimisega kaasnevad ja kui suured need on?
  • Mis juhtub siis, kui soovin oma raha kasutada varem kui esialgu kavandatud? Kas saan oma raha kohe kätte ja kas see toob kaasa lisakulusid?

2. Tutvu erinevate investeerimisvõimalustega ning kontrolli kindlasti ettevõtte tausta. Investeerimisteenuseid pakkuvad ettevõtted peavad Eestis olema registreeritud ning nende üle teostab järelevalvet Finantsinspektsioon. Turuosaliste nimekirja leiad Finantsinspektsiooni kodulehelt.

3.  Investeerimise rusikareegel ütleb, et suurema tulususega käib tavaliselt kaasas kõrgem risk. Tähelepanelik tuleb olla, kui lubatakse kõrget tootlust madala või olematu riskiga, sest üsna tõenäoliselt on tegemist pettusega.

4.  Ära pane kõiki mune kunagi ühte korvi - riske saad vähendada, kui hajutad oma investeeringuid mitmete erinevate instrumentide vahel, samuti erinevate majandussektorite ja riikide vahel. Oluline on ka investeeringu hajutatus ajas ning arusaamine, et pikaajalisel investeerimisel töötab aeg sinu kasuks.

5.  Kui oled mõne investeerimisviisi kasuks otsustanud, siis ära unusta regulaarselt jälgida, kuidas su investeeringul läheb ning tee vajadusel muudatusi, võttes seejuures arvesse oma investeerimise ajahorisonti ja eesmärke.

Rohkem uudiseid

0812.23
Tänapäeval pole vist pea ühtegi inimest, kel pole pangakontot või kes ei tee arvete maksmiseks ülekannet või otsekorraldust internetipangas. Paljud aga ei tea, et teatud finantsteenused peavad olema kättesaadavad ja pankadel tuleb neid vastavalt seadusele pakkuda. Vastavalt seadusele peavad pangad inimestele pakkuma ja tagama põhimakseteenused, milleks on maksekonto pidamine, sularaha sisse- ja...
0112.23
Kolm Euroopa järelevalveasutust (EBA, EIOPA ja ESMA) avaldasid interaktiivse teabelehe, milles vastatakse tarbijate kõige sagedamini esitatavatele küsimustele kestliku rahanduse kohta. Teabeleht annab näpunäiteid tarbijatele, kes kaaluvad kestlikkuse omadustega finantstoodete, sh laenude, säästude, investeeringute, kindlustuse ja pensionide ostmist. Mis on kestlikkuse omadustega finantstoode...
3011.23
Finantsinspektsioon korraldas võlanõustamisega tööalaselt tihedalt seotud inimestele reedel, 1. detsembril kell 13 seminari, kus räägiti võlgade restruktureerimisest, inkassosid puudutavatest seadusemuudatustest ja võlanõustamisteenuse kättesaadavusest. Lisaks sai seminaril teada, kes on hetkel tüüpiline võlgnik ja millistel eluetappidel inimestel võlad tekivad. Seminar oli tasuta ja kestis umbes…