Pangakaart lapsele – millal ja miks?

3. september 2024

Kui pangakonto võib avada lapsele juba kohe peale tema sündi, siis oma pangakaardi ning õiguse seda vanema seatud limiitide piires kasutada võib laps saada kuue- või seitsmeaastaselt. Nii saab õpetada lapsele pangakaardiga ja rahaga laiemalt ümberkäimist juba enne kooliminekut või kooliea alguses.

Eestis saab olenevalt pangast pangakaardi avada ning vormistada internetipanga ja mobiilipanga lepingu lapsele, kes on vähemalt kuue- või seitsmeaastane. Pangakaardi abil saab laps juba varakult õppida vastutustundlikku raha kasutamist. Seda muidugi juhul, kui lapsevanem on valmis lapsega rahaasjadest rääkima ja teda rahaasjadesse kaasama. Lapsega on mõistlik kokku leppida kaardi kasutamise reeglid ning selgitada, millised on lubatud ja keelatud tehingud. Lisaks saab õpetada, et oma kaardi PIN-koodi ei tohi kellelegi teisele avaldada ning sularahaautomaati ei tohiks kasutada, kui see ei tundu parajasti turvaline.

Lapsele väljastatud kaart toimib samamoodi nagu teised pangakaardid – sellega saab maksta poes ja internetis, võtta raha välja või lisada kontole. Pangakaardi olemasolul saavad vanemad lapsele kiiresti igapäevaste ja ootamatute kulude katteks taskuraha üle kanda. Pealegi on pangakaardi omamine turvalisem kui sularaha kaasaskandmine. 

Lapsele pangakaardi tegemine on tasuta ja seda saab lapsevanem vormistada enda internetipangas. Seitsmeaastasele või vanemale lapsele on konto avamiseks vaja lapse ID-kaarti või passi. Lapse seaduslikul esindajal on võimalik jälgida, kuidas laps raha kasutab ning vajadusel saab ta määrata pangakaardile ja internetipangale päeva ja kuu kasutuslimiidid. Lisaks limiitide kehtestamisele ja tehingute jälgimisele võib lubada või piirata viipemakseid, internetioste ning muuta mobiiliäpi seadeid. Mobiiliäpiga näeb laps oma kontojääki ja saab vajadusel kiirelt raha juurde küsida. Kui peaks juhtuma, et kaart varastatakse või see kuhugi ununeb, tuleb sellest kohe pangale teada anda.

Kokkuvõttes võib öelda, et lapsele mõeldud pangakaart on turvaline viis rahaga tutvumiseks ja vastutustunde arendamiseks, kui vanemad on valmis last sel teel juhatama ja õpetama.

Kuidas lapsega rahast rääkida?

  • Last võiks kaasata pere rahaasjadesse võimalikul varakult, seada koos rahalisi eesmärke, rääkida rahaasjadest läbi mänguliste tegevuste ja raamatute. Näiteks koos reisile minnes arutage koos, kui suuri kulutusi see kaasa toob ja millised on säästmisvõimalused. 
  • Aidake lapsel mõista, et igal asjal on hind ja raha tuleb teenida.
  • Kui lapsel on mõni suurem ostusoov, näiteks mõni mänguasi, tehnikavidin, jalgratas vms, siis võiks ta proovida vähemalt osa vajaminevast rahast koguda.
  • Last võiks motiveerida osa iganädalasest või igakuisest taskurahast säästma. Võite näiteks välja pakkuda, et sellele summale, mis lapsel taskurahast kõrvale panna õnnestub, maksate intressi. Intressi suurus leppige kokku.
  • Kui kauplused korraldavad hulle päevi, osturallisid ja muid turunduskampaaniaid, tasub lapsele (ja iseendale) selgitada, et soodushinnaga tasub osta siiski asju, mida tõesti vaja on, mitte osta sellepärast, et kaup hetkel odav on.
  • Olge eeskujuks ja selgitage lapsele, kuidas te ise plaanite raha kasutust ning kuidas ja mille jaoks teie kogute.

Rohkem uudiseid

Finantsinspektsioonile (FI) esitati mullu finantsteenuste kohta kokku 374 kaebust, aasta varem oli pöördumisi 389. Suurem osa kaebustest oli seotud makse- ja krediiditeenustega. Võrreldes varasemate aastatega laekus makse- ja krediiditeenuste valdkonnas rohkem kaebusi seoses pettustega – võimalikust pettusest anti teada 35 korral ehk kolmandiku võrra rohkem kui aasta varem. Samuti oli probleeme…
Finantsinspektsioon (FI) aitab tarbijatel kaitsta end pettuste eest, avaldades oma veebilehel hoiatusteateid nii Eestis kui ka mujal Euroopa Liidus finantssektoris tegevusloata tegutsevate ettevõtete kohta. Selliseid hoiatusteateid teeb FI aastas tuhatkond, mullu kokku 863. Seaduse järgi on FI-l õigus avaldada hoiatusteateid, mille eesmärk on hoiatada avalikkust kas tegevusloata finantsteenuse…
Finantsinspektsioon ning Haridus- ja Noorteameti noorteinfoportaal Teeviit kingivad jõulude eel enam kui sajale noortekeskusele üle Eesti rahatarkuse lauamängud, mis õpetavad taskuraha kogumist ja kulutamist lõbusal ja lihtsal moel. Taskuraha lauamäng sündis laste lauamängude konkursi võidutööst. Loodud lauamäng tuli väga vahva ja korraldajad otsustasid sellest teha rändlauamängu, mis liigub…