Raamatukogud üle Eesti said juurde rahatarkuse raamatuid

7. märts 2019

Rahandusministeerium ja Finantsinspektsioon jagasid koos autoritega raamatukogudele rahatarkuse raamatuid, mille eesmärk on anda nii suurtele kui väikestele praktilist nõu raha teenimise ja sellega ümberkäimise kohta. Kokku said 102 raamatukogu 470 rahatarkuse raamatut, teatas rahandusministeerium.

Rahandusministeeriumi kantsleri Veiko Tali sõnul on märts rahatarkuse kuu ja see on hea põhjus värskendada oma teadmisi ning omandada uut tarkust rahaga seonduva kohta. „Rahatarkus on üks tarkus, mis on tänapäeva läbipõimunud ja muutuvas maailmas vältimatult vajalik, et oma eluga hästi hakkama saada. Raamatud on mõeldud väga erineva tasemega huvilistele alates noorematest taskuraha kogujatest ja lõpetades väga teadlike investeerimishuvilistega,“ ütles Tali. 

Raamatuid jagati raamatukogudesse üle Eesti ning sellega alustati juba aasta alguses. Raamatukogude varud täienesid nelja erineva rahatarkuse raamatuga. Kõige väiksematele on mõeldud Eesti esimene laste rahatarkuse raamat „Tom õpib rahamängu“.  Autor Riin Tuttelbergi kirjutatud raamat on lõbus lugemine 4-9 aastatele lastele oma esimese taskurahaga toimetamiseks. Seda raamatut soovitame lugeda ka koos vanemaga, mis omakorda annab hea võimaluse kodus rahaga seotud teemade aruteluks. 

Suurtematele lastele, 10-15 aastastele on põnev lugemine Mihkel Trumani ja Jaak Roosaare „Kuidas saada rahatargaks“, kus neli peategelast soovivad suvel teenida ise oma raha. Raamat räägib, kuidas nad säästavad ja peavad selle juures eelarvet ning, mis on vajalikud sammud, et raha koguda suuremate unistuste täitmiseks. 

Lisaks said raamatukogud juurde Jaak Roosaare raamatut „Rikkaks saamise õpik“, mis selgitab lihtsalt, kuidas jõuda oma esimese investeeringuni ehk alustada passiivse raha teenimisega. Jaagu raamatule on raamatukogudes järjekorrad ja see näitab huvi teema vastu. Investeerimise põhitõdesid tuleb tunda, et investeerimise maastikul saaks teha teadlikke ja läbimõeldud otsuseid, lisaks vähendab see omakorda petuskeemides osalemist. 

Samuti on raamatukogudes nüüd rohkem Finantsinspektsiooni ja Nasdaq Tallinna börsi koostöös välja antud rahaasjade korraldamise käsiraamatut „Finantsaabits“, mille veebiversiooni on võimalik laadida alla ka minuraha.ee kodulehelt. 

Programmi partnerid avalikust sektorist on Haridus- ja teadusministeerium, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Sotsiaalministeerium, Tarbekaitseamet, Finantsinspektsioon, Eesti Pank ja Tartu Ülikool. Erasektori esindajad on Eesti Pangaliit, Nasdaq Tallinna Börs, Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Selts, Eesti Koostöökogu, Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoda ning Eesti Kindlustusseltside Liit.

Rahatarkus on säästev ja vastutustundlik hoiak raha suhtes, oskus koostada ja pidada eelarvet ning teadmised investeerimise põhitõdedest ja nende rakendamine praktikas. 

Rohkem uudiseid

Eesti Pank ja Finantsinspektsioon kutsuvad laupäeval, 18. mail 2024 Eesti Panga muuseumisse (Estonia pst 11) traditsioonilisele rahatarkuse perepäevale ja muuseumiööle. Päevas on mängu ehk kell 11–16 toimuval perepäeval on fookuses rahatarkuse õppimine läbi mängu, sest just nii jääb õpitu kõige paremini meelde. Külastajad on oodatud osalema nii MTÜ Ettevõtlusküla peremängus „Minu raha“ kui ka…
Finantsinspektsioon tegeleb riiklikul tasandil finants ehk rahaasjadega seotud järelevalvega ja rahaga seotud kriisiolukordade lahendamisega. Finantsinspektsiooni poole tasub pöörduda, kui oled mõne finantsteenuse osutajaga (näiteks pank, kindlustus, laenuandja, investeerimisfond jt) rahulolematu või ei suuda te omavahel kokkuleppeni jõuda. 2023. aastal esitati Finantsinspektsioonile...
Riigikogu lauale on jõudnud krediidiinkassode ja -ostjate seaduse eelnõu, mis muudab oluliselt senist inkassoturu toimimist ja toob krediidiinkassod Finantsinspektsiooni järelevalve alla, mis muudab krediidivõlglastega suhtlemise pikas plaanis õiglasemaks. Kogu inkassoturg ei lähe järelevalve alla. Lihtsustatult öeldes läheb Finantsinspektsiooni järelevalve alla vaid see osa inkassoettevõtetest…